FOGALMAK
A haditudstt az egyes korokban msknt definiltk s eltren rtelmeztk a haditudstst, ezrt nehz egy ltalnosan elfogadhat defincit meghatrozni. Legegyszerbb megfogalmazsban: „Haditudst: a hadszntrrl tudstsokat kld.”[1] Egy msik rtelmezs szerint: „A haditudsts olyan nyomtatott, rdis vagy tvs hrads, amely egy hadi cselekvsrl vagy annak krlmnyeirl, a hadi cselekvs pedig egy konfliktusrl szl … legfbb ismrve, hogy a tudst a helysznen van, sajt impresszii, lmnyei alapjn kszti el a tudstst. Jelenltvel hitelesti az esemnyeket, szemlyisge mgis a httrben marad.”[2] Lukcs Jzsef a kvetkezkppen definilta a msodik vilghbors haditudst fogalmt: „Ma haditudst az jsgr, aki hsges, vatos s „szr” krniksa az esemnyeknek. Haditudst a fnykpsz, a filmfelvev, a szobrsz, a rajzol s haditudst, a kizrlag propaganda kpzettsg katonai is.”[3] Bnffyn Kalavszki Gyrgyi a kvetkezkppen hatrozta meg a msodik vilghbors haditudst defincijt: Haditudst: a hbort megrkt, arrl hreket tovbbt kat. szemly. rsban, fnykpen, rajzban, festmnyben s hangban megrkti a haditevkenysgeket, ill. az azzal sszefgg esemnyeket, helyszneket, szemlyeket; tudstja ezekrl a harcol alakulatokat s a htorszgot, kapcsolatot ltest a hadmveleti terlet s a htorszg kztt; propaganda tevkenysget folytat egyrszt sajt csapatok lelkestsre, buzdtsra, msrszt az ellensg. bomlasztsra.[4] Egy tovbbi megkzelts szerint: „A haditudst: A fegyveres kzdelem folyamn a hadmveleti terletrl, a hadmveletekrl s a harcokrl a kzdelem epizdjairl, az adott orszg llampolgrainak tjkoztatsa cljbl haditudstsokat kszt jsgr, televzis, filmes, rdis szemly. A haditudst rendszerint maga is aktv katona vagy tartalkos katona.”[5]
Tbbfle definci ltezik a haditudst s a haditudsts meghatrozsra. A haditudst egy adott helysznen a sajt lmnyei, tapasztalatai vagy a msoktl kapott informcik alapjn kszti el a tudstsait. Elengedhetetlen, hogy csak a tnyekre szortkozzon, az esemnyek hangulatt, a konkrt cselekmnyeket rja le, rktse meg. A trtntek megtlse, brlata nem a haditudst feladata. A sajtt ltalnossgban a trtnelem msodperc mutatjaknt is szoktk aposztroflni. A hbors hreknek azonban nem csak pillanatnyi jelentsgk van, hiszen ha arra gondolunk, hogy sok mvsz is haditudst volt, akkor az aktualitson tl mvszi, trtnelmi s szociogrfiai jelentsgk is van. A tudsts hitelessgt az adja, hogy a haditudst a helysznen van. Ez az els s a msodik vilghborban nem felttlenl teljeslt, tovbb a cenzra is nagymrtkben meghatrozta a haditudstk mozgstert.
Ki is a haditudst valjban? Aki annak vallja magt, vagy a trsadalom annak tekint? Napjainkban a haditudstk mr nem a mvszek kzl s nem is a katonk kzl kerlnek ki, hanem az jsgrk soraibl. Ma mr egy specilis szakemberknt tekinthetnk a haditudstkra. Figyelembe vve a haditudstkkal kapcsolatos megllaptsokat s a fent ismertetett haditudst fogalmakat, szksges annak pontos definilsa. Vlemnyem szerint a haditudst olyan, a mdiban tevkenyked, illetve a mdiban jrtas szakember, aki a hadmveleti terletrl, a fegyveres, hbors konfliktusrl, annak helysznrl, vagy kzelbl rsban, szban vagy kpekben tudstst, haditudstst kszt. A haditudst a szakmai ismereteknek maximlisan a birtokban van (mdia s kulturlis ismeretek, katonai ismeretek, hadtudomny, biztonsgpolitika), rszletes ismeretekkel rendelkezik a konfliktusban rszt vev felekrl, az adott helysznrl. Feladata elltshoz megfelel nyelvismerettel s szakmai kapcsolatokkal rendelkezik. A rendelkezsre ll technikai eszkzkkel feladatt kell objektivitssal tudja elltni.
A haditudsts lnyegt tekintve katonai mveletekhez ktdik, a hbors cselekmnyekrl szl, a haditudst ltal vgzett tjkoztats. Clkznsge els sorban a htorszg lakossga, a trsadalom s csak msodsorban a katonk. A haditudsts a hbors cselekmnyekrl szl tmegtjkoztats eszkze volt a vilghborban. A haditudsts lehet rsbeli, kpi (rajzok, fnykpek) vagy filmes tudsts. A haditudsts eszkztrt az adott kor technikai sznvonala s a trsadalom elvrsa hatrozza meg.
A hadisajt (katonai sajt) pontos definilsa nehz feladat. Maga a sajt sz is tbb fogalmat jell s jelentse a trtneti fejlds sorn tbbszr vltozott. Sajtn kezdetben a nyomtatshoz hasznlt gpet, a nyomtats eszkzt rtettk, ksbb pedig a nyomdaipar egszt s a nyomdai prs all kikerlt sszes sajttermket, st a nyomdatermkek tartalmt is jellte a kifejezs. A XIX. szzad kzepig a sajt sz jelentse folyamatosan bvlt, a szzad msodik felben azonban a htkznapi szhasznlatban szklt. A nyomdaipari technika fejldse s a korabeli olvaskznsg rdekldse kvetkeztben a nyomdatermkek kztt egyre nagyobb szerepet kaptak az idszakosan megjelen sajttermkek, a hrlapok, folyiratok s a napilapok. Ezeknek a nyomdatermkeknek a npszersge, tmeges s rendszeres hasznlata kvetkezmnyeknt, a sajt sz az idszaki sajttermkeket kezdte jelenteni. Sajtn ltalnossgban a nyomtatott sajtt rtjk. A rdit, mint auditv mdium s a televzit, mint audiovizulis mdium szoktk definilni. A sajt ltalnos fogalmba napjainkban azonban mr beletartozik a rdi, a televzi s az Internet is. Ennek a sokrt fogalomnak a korszer meghatrozsra tett ksrletet a sajtszabadsgrl s a mdiatartalmak alapvet szablyairl szl 2010. vi CIV trvny. Eszerint sajttermk a napilap s ms idszaki lap egyes szmai, valamint az internetes jsg vagy hrportl, amelyet gazdasgi szolgltatsknt nyjtanak, amelynek tartalmrt valamely termszetes vagy jogi szemly, illetve jogi szemlyisggel nem rendelkez gazdasgi trsasg szerkeszti felelssget visel, s amelynek elsdleges clja szvegbl, illetve kpekbl ll tartalmaknak a nyilvnossghoz val eljuttatsa tjkoztats, szrakoztats vagy oktats cljbl, nyomtatott formtumban vagy valamely elektronikus hrkzl hlzaton keresztl.
A sajtt tematikja szerint is csoportosthatjuk, politikai, gazdasgi, tudomnyos s egyb szempontok, tartalmak alapjn. A katonai sajt tematikjt tekintve katonai esemnyekrl, haditechnikai jdonsgokrl s a honvdelemhez kapcsold rdekessgekrl ad tjkoztatst. Az ilyen sajttermkek clkznsge egyarnt lehet civil s katonai. Az osztrk Dr. Hord Mder szerint napjainkban a katonai sajt egyfajta sajtos sszekt szerepet is betlt. Alapos tudstsaival segtsget nyjt a civil jsgrknak a klnbz szakkrdsekben val biztosabb eligazodsban. Hadisajtn ltalban a hadsereg sajtkiadvnyait, specilisan – s ez az elterjedtebb gyakorlat – pedig az 1849-49-es forradalmon s szabadsgharc hadi lapjait rtjk. Ezek a hadi lapok a szorosan vett hadi esemnyeken tlmenen ltalban igyekeztek tjkoztatst adni a honvdeknek s a polgroknak egyarnt.
A katonai szaklapok, mint ltalban a szaklapok szk krhz szlnak. A szaklap olyan nyomtatott vagy elektronikus sajttermk, amely tematikjt tekintve egy f irnyvonalra koncentrl, tartalma egy-egy adott tma kr csoportosul. Nyelvezett s tma vlasztst pedig az hatrozza meg, hogy az adott terlet szakrti hasznosthassk az informcikat a mindennapokban. Ennek megfelelen beszlhetnk gazdasgi, oktatsi, orvosi, lelmiszeripari vagy katonai szaklapokrl. A szaklapok clkznsge a trsadalom egy meghatrozhat rtege, fknt az adott tmban jrts, vagy a tma irnt rdekld kznsg. A katonai szaklapok fknt a honvdelemmel, a hadtudomnnyal, a biztonsgpolitikval, a vdelmi igazgatssal sszefgg krdsekkel foglalkoz elemz, rtkel rsokat tartalmaznak. Ilyen szaklap pldul a Hadtudomnyi Szemle, amely a hadtudomnnyal, illetve az ehhez szorosan kapcsold vdelmi tudomnyokkal foglalkoz rsokat ad kzre; vagy ilyen a Haditechnika cm mszaki-tudomnyos s ismeretterjeszt folyirat, amely elssorban a hazai s nemzetkzi haditechnikai fejlesztsekkel, az rtechnikval, a katonai logisztika haditechnikai vonatkozsaival kapcsolatos, valamint haditechnika-trtneti trgy rsokat jelentet meg.
A hadijelents pontos meghatrozsa sem egyszer feladat. A kifejezs megtveszt, mivel a jelents a katonai szervezeten bell – ltalban az alrendelt irnybl az elljr fel trtn – kttt tartalm s formtum beszmolt vagy tjkoztatst jelent, a kialakult helyzetrl, a vgrehajtott feladatrl, illetve a tervezett tevkenysgrl. A katonai szervezeten bell szmos jelents ismert ilyen pldul a harcjelents, a fegyvernemi jelents, a napi jelents, az sszefoglal jelents vagy a hadmveleti jelents. A hadijelents nem a katonai szervezeten belli klasszikus jelents, hanem ltalban a legfelsbb katonai szervezet, parancsnoksg vagy ms katonai vezetk hivatalos jelentsei, kzlsei egy-egy lezajlott hadmvelet vagy tkzet fbb mozzanatairl s kimenetelrl az llami dntshozk, illetve a sajtn keresztl a trsadalom fel. A hadijelentsek cmzettje elssorban az illetkes katonai vezet vagy llami dntshoz, s csak msodsorban a trsadalom. A hadijelents alapveten rvid, tmr s a lnyegre szortkozik.
A fogalom hasznlata fknt az 1848-49-es forradalom s szabadsgharc csatalersai kapcsn terjedt el az irodalomban. A vilghborban a hadvezets hivatalos, szkszav hadijelentseit az egyes jsgok tbbnyire a cmlapon kzltk. Ezek a hadijelentsek kt-hrom rvid mondatban foglaltk ssze egy-egy sikeres csata megvvsnak menett. A szlligv vlt veni, vidi, vici szkapcsolatot aposztroflhatjuk az egyik legrgibb s legismertebb hadijelentsnek. A kifejezst az angolszsz szakirodalomban egy-egy nagyobb hadmveletrl szl tfog elemz s rtkel jelentsre, de a haditudsts szinonimjaknt is hasznljk.
A katona-jsgrs, vagy katonai jsgrs pontos definilsa nehz feladat. Az jsgrs a hrek lersa, a szemlltet anyagok s vlemnyek kzlsnek mestersge a nyilvnossg fel a klnfle mdiumokon keresztl. Az jsgrst tematikja szerint csoportosthatjuk, politikai, gazdasgi, tudomnyos s egyb szempontok, tartalmak alapjn. Mindenek eltt le kell szgezni, hogy a zsurnaliszta, szakmjt tekintve elssorban jsgr s nem politikai, gazdasgi vagy katonai szakember. A katonai jsgrk, lehetnek „civil” jsgrk s lehetnek katonk is, azonban a hiteles s szakszer katonai jsgrshoz mg a „civil” jsgrnak is elengedhetetlen, hogy bizonyos szint katonai alapismerettel vagy valamilyen szakmai tapasztalattal, esetleg katonai mlttal rendelkezzenek. A katonai jsgrs tematikjt tekintve katonai esemnyekrl, haditechnikai jdonsgokrl s a honvdelemhez kapcsold rdekessgekrl ad tjkoztatst. Az ilyen sajttermkek clkznsge egyarnt lehet civil s katonai.
A katonai szakrs, illetve a katonai szakr pontos meghatrozsa szintn nem egyszer feladat. Maga a szakrs, szakr kifejezs nem hdtott igazn teret a magyar nyelvben. Mgis ismertek azonban olyan meghatrozsok, mint pldul sznhz- s filmmvszeti szakr, erdszeti szakt, biztonsgpolitikai s katonai szakr, vagy akr a gasztronmiai szakt. Szakrnak ltalban egy-egy specilis, az adott tmban jrtas szakembert, szakrtt tekinthetnk, aki tudomnyos elmleteit, elemzseit vagy prognzisait rott formban trja a nyilvnossg el. A szakrk clkznsge a trsadalom egy meghatrozhat rtege, fknt az adott tmban szintn jrtas, vagy az irnt rdekld kznsg. A katonai szakrk rendszerint, kevs kivteltl eltekintve a katonk soraibl kerlnek ki, s jellemzen munkssguk alapjn a trsadalom egy adott krdsben szaktekintlynek fogadja ket.
[1] Magyar rtelmez Kzisztr; Akadmiai Kiad; 1982; Budapest.
[2] Pvel Gyrgyn Szeg Krisztina: A haditudsts fejldse a huszadik szzadban (doktori rtekezs); 2000; ZMNE; 4. oldal.
[3] Lukcs Jzsef: Karddal s tollal; 1943, Budapest; 25. oldal.
[4] Sipos Pter (fszerk.): Magyarorszg a msodik vilghborban Lexikon A-Zs; Budapest; 1996, Magyar Hadtudomnyi Trsasg; 143. oldal.
[5] Hadtudomnyi Lexikon, Budapest; 1995; Magyar Hadtudomnyi Trsasg, 463. oldal.
|