haditudosito
Gorda va
 
Men
 
Publikcik
 
Elrhetsg

haditudosito@gmail.com

 
Kpek
 
Sajt a lvszrokban

Sajt a lvszrkokban

 

A magyar sajt trtnetnek figyelemre mlt, ugyanakkor mltatlanul mellztt terlete az els vilghbors sajt, ezen bell is a katonai sajt. Lukcs Jzsef s Nyry Lszl tett ksrletet ezek rendszerezsre, feltrsra, m ennek ellenre a mai napig nem szletett olyan munka, amely ptoln a hinyossgokat ezen a terleten.

Az I. vilghbors magyar nyelv tbori jsgok elzmnynek az 1848-1849es szabadsgharc katonai sajtjt tekinthetjk. A hadi esemnyekrl szl beszmolkat, harctri jelentseket tartalmaz, az ellensges propaganda ellenslyozsra s a katonk lelkesedsnek fenntartsra kiadott lapok jelentettk a magyar katonai sajt kezdett. Az els a Honvd cm lap, amely Kolozsvrott jelent meg 1848. december 28-1849. augusztus 14. kztt; naponta kzlte a legfrissebb harctri hreket s haditudstsokban szmolt be a honvdsereg gyzelmeirl s veresgeirl. Br Sndor honvd szzados szerkesztette a cskszeredai Hadi Lapot (1849. mjus 27 - jlius 2.), amely az elzhz hasonl tartalommal brt. A szabadsgharc tipikus tbori lapja volt Komrom jsgja, a Komromi rtest (1849. jlius 11 - oktber 1.), amelyet Mack Jzsef tzr rnagy szerkesztett.

1868-tl kezdve, a magyar kirlyi honvdsg megalakulsval a katonai sajt is nagyobb teret kapott. Szp szmmal jelentek meg a klnbz katonai egyesletek, intzmnyek, rdek-kpviseleti szervezetek idszakos kiadvnyai, tudomnyos folyiratok, hetilapok, kzlnyk, katonai egysgek lapjai.

A 1914-1918-as vilghbor hadmveleteinek megindulsval a korbbihoz kpest egy egszen j mfaj katonai sajt alakult ki, a tbori jsg. Az adatok azt bizonytjk, hogy az els – a krlzrt Premyl vrban szerkesztett - tbori jsg pldjra s mintjra tmegesen terjedtek el a frontokon, s a hadifogolytborokban is lteztek.

Az els vilghbort megelz vtizedekhez kpest e ngy v alatt tmegesen jelentek meg a katonai szaklapok s a kzvetlenl a front mgtt, elssorban a katonk szmra s a katonk ltal ksztett tbori jsgok, ezredlapok, melyek tbbek kztt a frontokra el nem jut hrlapokat ptolva, hranyaggal lttk el a katonkat.

A hrek kzlse nem volt idegen a katonasg szervezettl. A harcban ll seregeknl az esemnyek tudomsulvtele nemcsak a jl rtesltsg, hanem az rdeklds s a harcias szellem fenntartsa miatt is fontos volt. A klnbz fok parancsnoksgoknak szksgk volt arra, hogy rendelkezseik rendszeresen s gyorsan eljussanak a megfelel helyre. A nyomtatsban megjelentetett, magyarzatokkal kiegsztett napiparancs a hadra kelt sereg si s legkezdetlegesebb „jsgja” volt. A 32. gyalogsgi hadosztly a kezdemnyezs elvitathatatlan rdeme, hogy kpes tbori jsgot adott ki.

Az I. vilghbor jszer llharca a katonai nyomtatott hrkzlsnl is vltozsokat eredmnyezett. E kiadvnyokban a napi eligaztsok mellett, a hrkzl technikai eszkzk fejldsvel a harci lelkeseds fokozsa rdekben helyet kaptak a harci jelentsek; a szvetsgesek gyzelmeirl, az ellensg veresgeirl szl hrek is.  

Sok jsg elveszett a hborban s az utna kvetkez idszakban. Tbbet kzlk maguk a katonk semmistettek meg, flve a megtorlstl. Sok jsg csak halloms alapjn kerlt a rendszerezsbe.

Gondot okozott az adatoknak s maguknak a forrsul szolgl jsgoknak a hinya, illetve csekly mennyisge. A levltrakban, knyvtrakban ltalban egy-egy tallhat csak az jsgok szmaibl, gy lehetetlen megllaptani, hogy az adott lap mikor indult, mikor jelent meg els s utols szma, sszesen hny szma lehetett, milyen idkznknt ksztettk el ket, mirl rtak benne, kik voltak a szerkesztk, munkatrsak stb.

A legtbb fennmaradt, szmra is elrhet lap tbbnyire szkszavan r ezekrl az adatokrl. Gyakori, hogy fel sem tntetik a szerkeszt, a kiad, az illusztrcikat kszt szemlyt, vagy csak kereszt-, illetve beceneveket adnak meg, s sokszor csak a tbori postaszm szerepel kiadsi helyknt. Kivtelek azonban itt is akadnak. Fennmaradt egy-kt olyan vilghbors napl, amelynek szerzi maguk is rszt vettek tbori jsgok szerkesztsben, vagy ppen k maguk voltak a szerkesztk. rdekes epizdokat emlt a Premyli tbori jsg trtnetrl, kiadsi krlmnyeirl Molnr Klmn - az egyetlen olyan szerkeszt, aki fontosnak rezte, hogy az utkor megismerje az ltala szerkesztett lapot. Hogy valjban mennyi tbori jsg ltezhetett az I. vilghbor idejn, nagyon nehz megtlni.

 

A tbori jsgok clja

Az ok valsznleg minden lapnl ms s ms volt. A 145. dandr katoni szmra a romn harctren megjelentetett Tbori jsg els szmban a szerkeszt Fabriczky Antal, a kvetkez elkpzelsekkel indtotta tjra a lapot. jsgot, hrlapot adunk a mai napon a kezetekbe, bajtrsak. Ez a lap a tietek, rettetek van. Azt akarjuk, hogy ti bajtrsak, akiket a hbor vihara oly messzire sodort a szlhaztl ne rezztek llandan azt az rzst, hogy idegenben vagytok. Magyar jsgot adunk nektek magyar katonk. A mi szp magyar anyanyelvnkn rjuk ezt a lapot, mely itt az idegenben egy kis darab Magyarorszgot jelent szmotokra ... Ez a lap a ti bartotok, a tancsadtok, a szrakoztattok, az unalomztk akar lenni. E gondolatok mltn fejezik ki a tbori jsgok sokszor leratlan, m elrni kvnt cljait: anyanyelven rni s olvasni a messzi idegenben, az sszetartozs rzst ersteni a katonk kztt; szrakoztatni, mosolyt csalni az arcokra.

A fradalmak enyhtse, a szrakoztats s az olvastats mellett nem szabad elfeledkezni e lapok jsg mivoltrl, vagyis a hrek kzlsben betlttt szereprl. Sokszor e kiadvnyok jelentettk a katonk szmra az egyetlen hrforrst: rteslhettek otthoni napilapok hinyban a magyarorszgi s a nagyvilgi esemnyekrl, a hbor trtnseirl.

A hbor elrehaladtval, az elesettek szmnak emelkedsvel a lapok elsdleges clja a katonatrsak zvegyeinek s rvinak anyagi tmogatsa lett. Az jsgok rustsbl befolyt sszeggel az e clra ltrehozott seglyalap vagyont folyamatosan gyaraptottk, mivel a lapok elfizetinek szma llandan nvekedett. A tbori jsgok kzvettsvel szmos gyjtakcit is szerveztek a katonai egysgeken bell az alap nvelsre: a kantin, a tiszti frd s a fnykpszet bevtelvel gyaraptottk a jtkony clra fordthat sszeget. A szervezett gyjtsek mellett az egyni s a kzssgi hozzjrulsok is e nemes clt szolgltk, az adakozk neveit kln rovatban kzltk.

Mirt is nevezhetjk e nhny oldalas, csupn egy-kt vig lt idszaki nyomtatvnyokat jsgnak? Mert a tbori jsgoknl is megtal1hatjuk a sajt jellemz sajtossgait: az idszersget, az aktualitst, az idszakossgot, a periodicitst s a nyilvnossgot, a publicitst. A kiadvnyok szerkeszti is napi esemnyekrl, ltalban szablyos idkzk betartsra trekedve tjkoztattk a nyilvnossgot, katonatrsaikat.

Az idszaki sajt meghatroz ismertetjegyeihez soroljk gyakran a tartalom vltozatossgt. A tbori jsgok esetben nem lehet tartalmi sokflesgrl beszlni. A hbors krlmnyek eredmnyeknt alakult ki a sajttermkeknek eme tpusa, s mi msrl szlhattak volna e lapok cikkei, mint a hborhoz s a harci esemnyekhez kapcsold tbori mindennapokrl?

A lvszrkok jsgjainak (ahogyan a korabeli napilapok neveztk), ha klnbz idkznknti is, de folyamatos volt a megjelensk. A Npfelkel cm lap szmai sajtos zleti szempont szerint havonta hromszor, a zsoldkifizetshez igazodva jelentek meg. A tbbsg flhavonta, l-jn s 15-n hagyta el a nyomdt. Ilyen volt pl. a 16-os honvd, a 66-os Tbori jsg s a Ludwig Baka. Minden vasrnap kzbe vehettk a katonk a 30-asok lapjt, szerdnknt a Harminhetes jsgot olvashattk a nagyvradi 37. gyalogezred V. tartalkos zszlaljnak katoni. Havi folyirat volt a Fokos, amelyet a pcsi gyalogezred adott ki. A csak rendszertelen idkznknt megjelen Ngyes Honvdek Hbors Lapja Jmbor Lajos szerkesztsben szintn nagyon npszer volt.

A tbori jsgok pldnyszmnak nvelse, szmainak nagyobb nyilvnossga az egysg sajt rdeke volt. Minl tbben olvastk a lapot, annl nagyobb volt a bevtel, melyet a bajtrsak zvegyeinek s rvinak seglyezsre fordthattak. Az jsgok e nemes clt cmlapjukon fel is tntettk, s sokszor szerveztek gyjtakcit ezen alap nvelsre.

Azonban a lapok nyilvnossga bizonyos korltok kz volt szortva. Egy gyalogezred ltszma 3-5000 f kztt mozgott, amit kiegsztett a ptzszlalj ktszeres ltszma. A katonk mellett hozztartozik is olvashattk az ezredjsgokat. Aki apjrl, firl, testvrrl hrt, felvilgostst akar szerezni, az fizessen el - szlt a 16-os honvd egyik elfizetsi felhvsa. A Kilences honvd gyrosok, kereskedk, iparosok figyelmbe is ajnlotta tbori lapjt, amely ezek szerint alkalmas volt zleti s egyb hirdetsek kzlsre is. rdemes volt hirdetseket is kzztenni, a katonk gyakran hazakldtk emlkknt a tbori jsgokat, s gy az nmagukat reklmoz cgek szinte az egsz orszgban ismertt vltak.

A tartalmi aktualitsrl a hbor gondoskodott. A tma ltalnossgban adott volt: a vezrkar legfrissebb jelentsei, ellptetsek, kitntetsek; a tisztek, az nkntesek s a trzsaltisztek beosztsbeli vltozsa, szabadsgolsok, bevonulsok, a megbetegedett, a megsebeslt, valamint az elesett tisztek s kzkatonk nvsora.

Az Osztrk-Magyar Monarchia hadseregben az egynyelv tbori lapokon, gy a magyar nyelven megjelenteken kvl szmos, tbbnyelv lap is lt. Elssorban a hadsereg- s a hadosztlylapok tkrztk a Monarchia tbbnemzetisg jellegt. Gyakori volt, hogy a nmet mellett magyar nyelven is megrtk az jsgok cikkeit. Jzsef fherceg arcvonal parancsnoksga ltal kiadott Front cm kpes tbori hetilap II. vfolyamnak (1918) 28. szmtl kezdve az addig kt nyelven rdott lap kln nmet s kln magyar szmmal jelent meg. A Kpes Hadijsgot a cs. s kir. 32. gyaloghadosztly harctri lapjt fele rszben nmetl is olvashattk a katonk. A nmet cme Illustrierte Kriegszeitung der k. und k. 32. Infanteri Truppendivision volt.  A Bcsben megjelen Streffieur's Militarblatt cm lap 1915. februr 20-tl a nmeten kvl magyar, lengyel, cseh, romn, horvt, szerb s rutn nyelven is kiadtk. Az ezredjsgok tbbsgben magyar nyelvek voltak. Kivtelt azok az jsgol jelentettk, ahol az ezredek legnysgt nemzetisgi terletrl is soroztk. Ilyen volt pl. a mramarosi cs. s kir. 85. gyalogezred tbori jsgja, a Manilova.

A vilghbor tbori lapjaiban az jsgrs minden mfaja teret kapott. A hrek tudstsok, hadijelentsek mellett szp szmmal jelentek meg az olvask ltal bekldtt versek, mkritikk, szpirodalmi alkotsok s rajzok is. A szerkesztk gyakran intztek felhvsokat a katonkhoz, hogy rjanak, tltsk meg a lapot. Sokszor azt is megrtk, hogy miket vrnak.  A Kpes Hadijsgban kzlsre tekintetbe jhetnek: Mindazok fnykpei, akik Lipt-renddel, Vaskorona-renddel, arany vitzsgi remmel vagy legalbb 3 hbors kitntetssel brnak, akik mr 2 vnl hosszabb ideje vannak a fronton, s a hadifogsgbl megszktt hadosztlybeliek. Tovbb frontfelvtelek, csoportkpek a menetalakulatokrl, vagy egyes osztagokrl. Aktulis rajzok, festmnyek, karikatrk. Harci epizdok, lersok, kltemnyek, katonadalok. Vidm lmnyek lersa, a bakahumor termkei. tletek a Kpes Hadijsg fejlesztshez, rejtvnyek.

 

Rovatok

Minden front - s hadifogolyjsgnak megvoltak a maga rovatai. A 10-es Honvd cm ezredjsg a kvetkez rovatokkal jelentkezett minden hnap 1-jn s l7-n: a Htrl-htre elnevezs, a heti trca szerept betlt rovatban a szerkeszt trfsan szmolt be a heti esemnyekrl; az ezred trtnetbl vett epizdokat Az ezred krniks knyvbl Petrik Ern szzados rsai ltal ismerhettk meg a katonk; a kitntetettek nvsort Az ezred aranyknyvbl cm rovatban kzltk. Az jsg eladsb1 szrmaz jvedelem ugyancsak az elesett katonk zvegyeinek s rvinak tmogatsra ltrehozott seglyalapra kerlt befizetsre. A 10-es Honvd szmonknt kzlte az alap elszmolsait, nv szerint feltntetve az adomnyozkat a 10-es hsk rvi cm rovatban. A halott bajtrsakrl a Fehr fakeresztek cm rovatban emlkeztek meg. A Mi jsg nlunk? rovatban a front esemnyeit, a Mi jsg majdnem nlunk? a kikpzcsoport, a Mi jsg otthon? cm alatt pedig a ptzszlalj hreit kzltk. Az ezred adomsknyvbl cm rovat az ezred katoninak j kedlyrl, humorrl tanskodik. A Vrs-kereszt s vidke rovatot a seglyhelyek s a beteggyjt hreinek tartottk fenn, mg Az irodalom s mvszet rovatban az ezred mvszeinek, rinak, kltinek mveit ismertettk. A Sportrovat mellett volt Szerkeszti zcnet is. A lap kereskedk s iparosok hirdetseivel zrult.

Az jsgokban szerepl rsok teht a hborhoz, a katonalethez s az egyes ember lethez kapcsoldtak. A tbori jsgok cikkei a hbor lmnyre s hatsra szlettek; s a szerkeszts s az anyaggyjts is mindig a fronton trtnt. A lapokban kzlt rsok, trck, versek irodalmi rtke vltoz, sznvonaluk vitathat. Mgis a j s a rossz verseket egyarnt lekzltk.

A fejlett nyomdatechnikval ksztett jsgokban a szerkesztk a szveget illusztrcival egsztettk ki, s tettk azokat mg „jsgszerbb”, mg sznesebb. Az ezred jellegzetes s hres alakjairl, tisztikarnak s legnysgnek tagjairl ksztett karikatrk, a rovatok s a klnbz rsok tartalmra utal kisebb rajzok trtk meg a szveges rszeket. Gyakran az ezred letvel sszefgg, fontosabb esemnyekrl, pl. magas rang katonai vezet szemljrl vagy tiszti csoportokrl ksztett fnykpek egyarnt helyet kaptak a lap oldalain. A 10-es Honvd illusztrciit pl. Kvr Gyula festmvsz ksztette.

A tbori jsgok szerkesztst tbbnyire lelkes amatrk vllaltk el, sajt bevallsuk szerint sem rtettek sokszor hozz. A legtbb tbori jsg szerkesztje nvtelen marad, s csak annyit ad meg, hogy pl. „szerkesztik a harctren lv 9-es honvdek” . Nhnyat azonban nv szerint ismernk: a 30-asok szerkesztje Kun Lszl tbori lelksz, A Ngyes Honvdek Hbors Lapjnak Jmbor Lajos, a Npfelkel cm lapnak Gleichmann Sndor, a Harminchetes jsgnak pedig Vaska Gza volt.

 


 Felhasznlt irodalom

  • Tth Orsolya: A „Harctri fidibusz” s trsai; In. A Hadtrtneti Mzeum rtestje; Hadtrtneti Mzeum; Budapest; 2000
  • Tthi Gbor: Magyar katonai sajt az els vilghborban In. j Honvdsgi Szemle; 2004; 7. szm
  • http://jura.ajk.pte.hu/cikkek.php?cikk=26&oldal=2

 

 
id
 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Elfelejtettem a jelszt
 
Naptr
2023. Mrcius
HKSCPSV
27
28
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
<<   >>
 
Vendgknyv
 
Linkajnl
 

Frisstve: 2014. 04. 23.


Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!    *****    Nagyon pontos és részletes születési horoszkóp, valamint 3 év ajándék elõrejelzés, diplomás asztrológustól. Kattints!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre,egyszer mindenkinek érdemes belenézni.Keress meg és én segítek értelmezni a csillagok állását!    *****    HAMAROSAN ÚJRA ITT A KARÁCSONY! HA SZERETNÉL KARÁCSONYI HANGULATBA KEVEREDNI, AKKOR KATT IDE: KARACSONY.GPORTAL.HU    *****    Nyakunkon a Karácsony, ajándékozz születési horoszkópot barátaidnak, ismerõseidnek.Nagyon szép ajándék! Várlak, kattints    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!