Az els vilghbor idejn megjelent magyar nyelv ezredjsgok klasszikus pldjnak a 23. honvd gyaloghadosztly lapjt, a galciai Premyslben megjelent Tbori jsgot tekinthetjk. Elssge s magas sznvonala folytn mintul szolglt a frontokon s ksbb a hadifogolytborokban a polgri sajtra emlkeztet jsgvarinsok megteremtshez.
A harctri lapok kzl e nyomtatvny trtnetrl tudjuk a legtbbet, hla a lap szerkesztjnek, dr. Molnr Klmnnak[1], aki tbb munkjban s visszaemlkezsben is rszletesen foglalkozott az 1914-1915-s galciai esemnyekkel s a hadosztly jsgjval. Valsznleg a tbori jsgok kzl e lap megjelent szmaibl maradt fenn mig a legtbb pldny, tvszelve a vilghbor esemnyeit: a vr elestt, a katonkra vr hadifogsgot.
Trtneti rtke a lapnak, hogy egy, az ellensgtl krlzrt erdben, naponta megjelen, rovatokkal rendelkez, mindig friss s rdekes hrekkel jelentkez, nyomdban ellltott, amatr, m annl lelkesebb szerkeszt ltal szerkesztett, sznvonalas irodalmat is nyjt, tbb ezer pldnyszmban megjelen lapot tudtak a hrekre s a hazai hangokra vgy magyar katonk kezbe adni. A Tbori jsg sajttrtneti jelentsge mellett nem lehet megfeledkezni a lap hadtrtneti s irodalomtrtneti jelentsgrl sem. Cikkeibl a mai ember is kpet kaphat a vrbeli mindennapokrl s a harci cselekmnyekrl. A lap hasbjain kzlve fennmaradtak a vr elestekor megsemmistett hadmveleti iratok s feljegyzsek. A magyar irodalom irnt rdekldknek is szolgl rdekessggel a lap: szmos verse jelent meg itt a vilghbor tragikus sors kltjnek, Gyni Gznak[2], aki a katarzisszer lmnyek hatsra a lelkes bakakltk sznvonalt jval meghaladva a magyar szpirodalom lvonalba emelkedett.
A Tbori jsgot megelzen az erdben kiadtak mr egy lapot, a Kriegsnachrichten-t, mely csupn hivatalos kzlemnyeket tartalmazott nmet nyelven. Kriegsnachrichten vltozat, lengyel cme: Wiadomosci wojenne, hreiben, terjedelmben megegyezett testvrvel, gyakran annak a htoldalra vagy kln lapra nyomtattk a tbori nyomdban. A kt hivatalos kiadvny idben megelzte a magyar nyelv lapot, ksbb aztn prhuzamosan jelentek meg naponta. A nmet s lengyel nyelv kiadvnyok vezettek egy hasonl, magyar nyelv lap letre hvshoz, mivel a katonk tbbsge - a veznyszavakon kvl - nem tudott nmetl. Molnr Klmn gy rt errl a pillanatrl: 1914. Oktber 2-n, a m. kir. 23. gyalogezred tiszti tkezdjben merlt fel az eszme s kvnsg, hogy a rdigrammok magyar nyelven is kinyomassanak. s a katonkat jellemz gyors elhatrozssal ott rgtn ebd kzben a hadosztlyparancsnok engem rendelt ki, hogy az eszmt megvalstsam.
Molnr Klmn elvllalta a lap szerkesztst, ugyanakkor arra gondolt, hogy ezzel a lehetsggel tbbet is nyjthatnnak a katonk szmra a hadihrek egyszer, szraz kzlsnl; ez a magyar jsg igazi szellemi tpllka lehet az erdben szolgl flszzezernl is tbb magyarnak. Tmpontokat nyjtani a vilgpolitika esemnyeinek megrtshez, azok jzan megtlshez, a lehetsgek mrlegelshez, s bren tartani az nbizalmat s a vgs gyzelem biztos remnyt, mindez olyan feladatnak ltszott, amit a krlzrt vr jsgjnak magra kell vllalnia - fogalmazta meg a lap tartalmra vonatkoz egykori elkpzelseit.
Az els szm viszonylag rvid elkszt munkt kveten, a fent emltett esemnyek utn kt nappal jelent meg 600 pldnyban. A Tbori jsg els, oktber 4-n megjelent szmt mg 140 lapszm kvette. A Premysli erd hat hnapos ostroma alatt mindig j hrekkel szolglva, a lap htf kivtelvel lehetleg naponta jelent meg, egszen a vr feladsig, 1915. mrcius 22-ig. Nevezetes esemnyek, katonai gyzelmek idejn rendkvli kiadst jelentettek meg, december 25-n, karcsonykor dupla terjedelm szmmal nnepeltek. A 40 alak, kt nyomtatott oldal, egy lap terjedelm jsgot az elfizet katonk 4, a civilek 10 fillrrt kaptk. A lap tiszta jvedelmt az erd vdelmben hsi hallt halt m. kir. honvdek s npfelkelk zvegyeinek s rvinak tmogatsra ltrehozott seglyalap javra ajnlottk fl, a novemberi s decemberi bevtelt pedig a „katonk karcsonyfjra” fordtottk. A Tbori jsg megjelensnek hat hnapja alatt 5030 korona bevtelt jelentett.
Az jsg technikai ellltst az erdben oldottk meg, amely indulskor komoly problmt okozott, ugyanis a helyi Knoller s Fia nyomda nem volt magyar szveg nyomtatsra berendezkedve. A Tbori jsgot a krlmnyek ellenre mindvgig j minsg jsgpapirosra tudtk nyomtatni, a paprkszlet a vr feladsig kitartott. Az utols hnapokban az jsg fejlesztsre, pldnyszmnak emelsre mr nem gondolhattak, a nvekv ignyek ellenre az jabb elfizetsek elfogadsra pedig nem volt lehetsg a paprkszlet rohamos cskkense miatt. A lap npszersge s kelendsge risi volt: a kezdeti 600 pldnyszm hamarosan megsokszorozdott, a 100. szm (1915. februr 4-n) mr 4400, az utols, 141. szm, (1915. mrcius 22-n) 5200 pldnyban jelent meg.
A lapot, annak dacra, hogy magyarul jelent meg, a vrvd nmet, lengyel s rutn katonasg is olvasta, illetve felolvastatta, lefordttatta a napi hreket s egyb esemnyeket kzl cikkeket, hiszen a legsznvonalasabb lap volt a vrban, ez mellett neki s rluk szlt.
A lap szerkezete
Az jsg npszersgt elssorban tartalma, aktualitsa s informatv jellege okozta: Az ostromlott vr letnek kellemes s kellemetlen esemnyei, nyomorsgai, szrakozsa s humora, szellemi trekvsei, mvszeti s rzelmi megnyilvnulsai mind-mind szba kerltek a Tbori jsg hasbjain. A lap kis terjedelme ellenre a polgri sajthoz hasonlan rovatokkal rendelkezett, melyek a tbori lethez s a hbors krlmnyekhez alkalmazkodtak. A legtbb szm vezrcikkel kezddtt, amit azonban gyakran kihagytak, helyet adva fontosabb kzlseknek, hadi lersoknak, a szvetsges llamok jsgaitl tvett cikkeknek stb. A Hadi hrek rovat az eurpai s zsiai harcterekrl szl beszmolknak adott teret. A Tudakozds a tbb ezer katona kztt jelentett valamilyen sszekt kapcsot: a kzztett hirdetsek alapjn fedeztk fel egymst a rgi ismersk, illetve jeleztk holltket azok, akiket a krlmnyek elszaktottak egymstl. Ugyanezt a clt szolglta az a rovat, amely a klnfle krhzakban elhelyezett sebeslt s beteg tisztek nvsort kzlte. Az Aranyknyv soraiban a kiemelked katonai teljestmnyt nyjt egyneket lltottk pldakpl a tbbiek el. Volt Meteorolgiai jelents, Dicsret, Ksznet, Nyilvnos elszmols a seglyalapra berkez adomnyokrl, informci koncertrl, trzenrl, n. Trcza, Viccek, s vgl a Tbori jsgra vonatkoz hrek az Olvasink figyelmbe cm rovatban.A lap tartalmi ismertetsnl bvebben is rdemes szlni az jsg hasbjain helyet kap szpirodalomrl, kltszetrl. Molnr Klmn errl trfsan gy rt: Ez volt az egyetlen rovat, amivel a szerkesztnek nem volt gondja. Halomszmra rkeztek a versek, csak vlogatni kellett. A Tbori jsg elssorban s mindenekfelett a katons szellem s a lelkes hangulat brentartsn s emelsn dolgozott, s ezrt csak olyan kltemnyeket kzlhetett, amelyek emez alapirnyba illeszkedtek. Az egyszer katonk szinte rzseit kifejez versecskk mellett tbb ignyes kltemny is megjelent a lapban. (Kacskovics Tibor[3] Bla versei kzl csak keveset lehetett kzreadni, borongs s pesszimista hangulatuk miatt ellenkez hatst vltottak volna ki a katonkbl.)
Annl gyakrabban szerepeltek viszont a Tbori jsgban Gyni Gza versei, 1914 decemberben mg versesktetet is kiadtak munkibl Premyslben. A 10 000 pldnyban megjelentetett ktetnek risi sikere volt, karcsonyra mind elkapkodtk. A klt a befolyt sszeget a seglyalap tmogatsra ajnlotta fel. Lovas Kroly iskolai tanr is szorgalmas vers rja volt alapnak. sszegyjttt kltemnyeit az jsg gondozsban Karcsonyi tz a grnicon cmmel jelentettk meg, fzet formjban.
Az jsg szerkesztse az utols pillanatig folyt. Az erd feladsnak napjn, 1915. mrcius 22-n mg megjelent a Tbori jsg, st a kvetkez napit is sszelltottk, kinyomtatsra azonban mr nem kerlt sor. A vr elestvel a Tbori jsg is megsznt. A lap munkatrsai a katonk tbbsgvel egytt a szibriai fogolytborok egyikbe kerltek.
A vr feladsakor - flve az orosz megtorlstl- elgettk a hnapok sorn sszegyjttt Tbori jsg szmait, gy mra a tbb ezres pldnyszm jsgbl csak kevs maradt meg, megrizve a Premysli magyar let s irodalom emlkt is.
Felhasznlt irodalom
- Tth Orsolya: A „Harctri fidibusz” s trsai; In. A Hadtrtneti Mzeum rtestje; Hadtrtneti Mzeum; Budapest; 2000
- Tthi Gbor: Magyar katonai sajt az els vilghborban In. j Honvdsgi Szemle; 2004; 7. szm
[1]Molnr Klmn az els vilghborban, mint tartalkos hadnagy vonult be, mr a hbor kitrsnek els napjn. A m. kir. 23. honvd gyalog-hadosztly a keleti hadmveletek keretben 1914 szeptember 14-n rkezett Przemyslbe azzal a rendeltetssel, hogy az orosz hatr fell visszavonul seregtestek mozgsait biztostsa s a vros erdtmnyrendszert, illetve annak kzponti vrt megvdje. Molnr Klmn felismerte, hogy e szerep betltshez mellzhetetlen egy tbbarculat hadi hrlap alaptsa s megjelentetse. Molnr Klmn a hbor utn szmos publiklt visszaemlkezsben s kt nll kiadvnyban is bemutatta a Tbori jsg szerept s kzztette az jsgban megjelent jelentsebb rsokat s verseket. E visszaemlkezsekbl megtudhatjuk, hogy a Tbori jsg nagyon fontos szerepet tlttt be s a lapot rendkvl nagy rdeklds vezte a katonk s a lakossg krben.
[2]Gyni Gza 1884 jnius 25-n szletett Gynon. Apja Achim Mihly evanglikus lelksz. Gimnziumi tanulmnyait Szarvason majd Pozsonyban vgzi. 1903-ban a pozsonyi evanglikus teolgia nvendke lesz, de 1904ben ngyilkossgot ksrel meg, ami vgt veti papi plyjnak. Rvid ideig szlfalujban jegyzgyakornok, majd az Alsdabas s vidke cm lap szerkesztje. 1906-ban Pesten kzigazgatsi tanfolyamra jr, majd ismt vidken hivatalnok, aztn jra jsgr, 1910–12-ben a Soproni Napl munkatrsa, 1913-tl a Bcskai Hrlap segdszerkesztje. Kzben 1907-ben mint pttartalkos katona Boszniban szolgl. 1914-ben a hbor kitrsekor bevonul, Premyl elestnl orosz fogsgba kerl s 1915 oktberben Krasznojarszkba rkezik. Az tlt szenvedsek felrlik idegzett, itt hal meg 1917. jnius 25-n 33-ik szletsnapjn. Premyli orosz ostrom alatt rta leghresebb verst, a Csak egy jszakra kezdet kltemnyt.
[3] Kacskovics Tibor Bla tzrhadnagy kltemnyei s szmos katonakltnek a hbor borzalmait, a lelki gytrelmeket, az elszntsgot s btorsgot kifejez versei.
|