Hrlapok a XVIII. szzadban s a XIX. szzad elejn haznkban
rsomban a hrlapok, idszaki kiadvnyok, jsgok kezdeteit szeretnm bemutatni, klns tekintettel a magyarorszgi viszonyokra. A tudstsok s a hrlapirodalom trtnete szorosan sszefgg az emberisg rdekldsnek kzppontjban ll esemnyekkel. A sajt a benne rejl lehetsgek ltal trtnelemalakt is lehet kzvlemny forml hatsa rvn.
Taln kzhelyknt hangzik, de mr az kori Rmban megjelentek a hrek rott formban. Julius Caesar Kr. e. 59-tl ksztette az Acta Diurna nev hrkzlt, melynek kzzel rt pldnyait a vros forgalmasabb helyein s a provincikban kiakasztottk, hogy a np tjkozdjon belle.
Nmet nyelv lapok
1780-ig csak nmet nyelv lapok voltak hozzfrhetek haznkban, amelyek a nmet polgrsg szmra kszltek1 s a bcsi Wienerisches Diarium utnnyomatai voltak. A hrlapoknak az rja, szerkesztje s kiadja rendszerint egy szemly volt s fknt klfldi hrek szerepeltek benne nmetre fordtva. Ebben az idben nem voltak mg fizetett jsgrk, az egyszemlyi szerkesztk s kiadk gyakorlatilag sajt kltsgen jelentettk meg hrlapjaikat. Ennek ellenre nagy kzdelem volt a lapindtsi engedlyekrt.
Ofnerischer Mercurius
Az els budai jsg, tejes nevn Wochentlich zweimal neuankommender Mercurius. Els szma 1730-ban adtk ki Wochentlich zweimal neuankommender Mercurius, Die sowohl in- als ausser Europa neueingeloffenen Affairen und Begebenheiten is sich enthaltend cmmel.2 Hetente ktszer, szerdn s szombaton jelent meg 4 oldalas terjedelemben, majd 1737-tl 6 oldalon. Els oldalon mindig a Wienerisches Diarium hreit kzlte. 1736-1738 kztti szmokban szmos rst kzltek a trk hborkrl, a hadseregek felvonulsrl, a verbuvlsokrl, a harctri esemnyekrl valamint nyilvnossgra hoztk a katonai s polgri hatsgok szmos rendelett.
Pressburger Zeitung
Kiemelked a pozsonyi kiads Pressburger Zeitung (1764-19293), melyet Bl Mtys szerkesztett.4 A lapot hetente ktszer nyomtattk ki, ami teljesen megfelelt az akkori viszonyoknak,5 majd 1800-as vek kzeptl naponta. A hreket vrosok szerint csoportostotta benne, legutols helyen a Pozsonyi hrek szerepeltek. vi 6 forintba kerlt az elfizets, mg a klfldi lapok elfizeti ra 20 forint fltt volt. A kiad azrt hatrozta meg ilyen alacsonyan az rat, hogy a magyarok Magyarorszgon nyomott lapot vegyek s a pnz az orszgban maradjon. Az jsgot egyesvel is meg lehetett venni kzvetlenl a kiadtl, mivel ekkor mg nem volt gyakorlat a lapok hzhoz hordsa illetve kln rustsa.6 „Az els szmban lerja, hogy a napi esemnyekrl fog szmot adni, levelezk s klfldi hrek tjn. A lapban lesznek hirdetsek, hrek az elhunytakrl s a piaci rakrl.”7 Az jsg mellklete a hangslyt a belfldi hrekre helyezte, emellett szerepelt benne lers a klnleges termszeti jelensgekrl, nagyobb nnepekrl, illetve kzz tette az elad - kiad laksokat. 1779-ig 15-20 elfizetje volt, 1795 s 1800 kztt pedig elrte a ktezret is.
Ungarische Staats- und Geleherte Nachrichten
1787. janur 3-n jelent meg Budn s 1794. jnius 28-n sznt meg. Hrei kztt els sorban osztrk s msodsorban magyar esemnyekrl szmolt be. Ezenkvl helyet kaptak az jsgban a szletsi, elhallozsi, vsri hrek, s meteorolgiai megfigyelsek. Egy vvel ksbb felvette a rvidebb Ofner Zeitung nevet. A rkvetkez vben pedig a pesti Neuer Kurier-el val lapegyesls kvetkeztben Pester Zeitung cmen futott tovbb.
Neuer Kurier
A Neuer Kurier aus Ungarn 1788-ban Pesten kiadott nmet nyelv politikai lap volt. Hazai s klfldi politikai, trsadalmi s gazdasgi esemnyekrl szmolt be heti kt, hrom alkalommal. A francia hbor kapcsn rszletes tudstsokat kzlt a harctri esemnyekrl, beszmolt a hadmozdulatokrl, kzlte a halottak, sebesltek s foglyok jegyzkt.8 1799. december 31. utn Ofner und Pester Zeitung cmen futott. 1800. janur 2-a s 1845. jnius 29-e kztt pedig a Vereinigte Ofner Pester Zeitung cmet viselte.9
Latin nyelv lapok
Ephemerides Vindobonenses
1777-ben Mria Terzia ltal kiadott Ratio Educationis alapjn a gimnziumok szmra rendszerestettk az gynevezett jsg-kollgiumot.10 Ezt szolglta a Bcsben hetenknt ktszer kt hasbon, latinul megjelen Ephemerides Vindobonenses (1776-1785). Klfldi s bcsi hreket kzlt, illetve ltvnyos nnepsgekrl szmolt be.
Ephemerides Budenses
A lapot 1790-ben egy budai jogsz indtotta latin nyelven. A szerkeszt egy szemlyben ltta el a lappal kapcsolatos sszes feladatot. Beszmolt a hazai politikai s kulturlis esemnyekrl s tmogatta a magyar nyelv mvelst. Ezrt sokat tmadtk, hiszen a magyar nyelv mvelst tmogatta, lapjt mgis latinul adta ki. Olvastbor hinyban 1793. mrcius 5-n megsznt a lap.
Ephemerides statistcae, politicae, oeconomicae, litterariae…
1804-tl adtk ki Pozsonyban heti kt alkalommal. A nmet hrek mellett kisebb gazdasgi rsokat is kzlt. Ez volt az utols latin nyelv lap, amely 1816-ban sznt meg.11
Magyar nyelv lapok
Magyar Hrmond
1779-ben merlt fel a gondolat, hogy a klfldi llamokhoz hasonlan haznkban is szksg lenne egy magyar kiads magyar nyelv lapra. A lap engedlyt november 19-n Mria Terzia meg is adta a hrlap cenzrnak val elzetes bemutatsa mellet. Mg ebben az vben kzz tettk a kvetkez vben indul Magyar Hrmond clkitzseit, melynek kezdetben Rt Mtys volt a szerkesztje.
Egyes szm … szlni fog a klfldi s hazai nevezetesebb esemnyekrl. Mivel sokan vltk, hogy lapja csak kivonat s fordts lesz ms, klfldi lapokbl, kinyilvnitja, hogy az r szgyenlen eflvel az idt tlteni. A klfldi esemnyeket idegen hrlapok utn fogja ugyan adni mulattatva, hogy unalmat ne keltsen, szksg szerint magyarzatokkal megtoldva, de ez csak a tudstsok hitelessgt fogja emelni; a hazai dolgokrl pedig jakar levelezk fogjk rtesteni a lapot. Az r azok eltt, kik vele levelezsbe kvnnak lpni megnevezi magt ─ a neve Rt Mtys … Clja els helyen hiteles, azutn bizonytalan s vgl klttt dolgokat eladni. Arra nzve, ha valaki tudstst a lapban nem fogja tallni, megjegyzi, hogy nem lehet, nem tancsos, nem ill, nem is szabad mindent kimondani, nem hogy rsban hirdetni.12 Az idzetbl is ltszik, hogy klfldrl tvett dolgokat r hozzkltve, hogy ne legyen unalmas. Vagyis nem tekinthet hitelesnek a lapban lv informci, amin mg az elzetes cenzra is bizonyra igaztott. Az is vilgosan kiderl, hogy a szerkeszts s kiads feladatait maga ltja el. A Magyar Hrmond 1780. janur 1-n jelent meg, 31813 elfizetjbl 5 Franciaorszgban s 3 Spanyolorszgban volt. Rovatai: Elegyes hiteles hrek, Bizonytalan dolgok, A klfldrl holmi, Mivel jobb nincsen s a Hazabli dolgok. 1788-ban a lap rendszeresen beszmolt a trk hbor esemnyeirl, amelynek kapcsn szigortottk a cenzra intzkedseket, gy vezettk be az elzetes cenzra mell az utlagos ellenrzst is. Az jsg hetente ktszer jelent meg, szerdn s szombaton, helyblieknek (pozsonyiaknak, postakltsg hinyban) 6, msoknak 8 forint volt az elfizeti ra, de egyesvel a kiadnl is meg lehetett vsrolni, a hirdetsek ra 1 forint volt. Legnagyobb elfizeti ltszma 500 f volt. A lap 8 ves fennlls utn 1788. oktber 8-n Magyar Merkuriusra, majd 1789 elejn Magyar Merkurra vltozatta a nevt, de mg ebben az vben megsznt. Kosry Domokos szerint 1803-ban egyeslt a Magyar Kurrral. Jelentsebb szerkeszti: Rt Mtys, Rvai Mikls s Szacsvay Sndor.
Magyar Kurr
A msodik magyar hrlap a Magyar Kurr els szmt 1786. jlius 1-n adtk ki14 Szacsvay Sndor szerkesztsben Bcsben. Mivel az engedlyt nem kaptk meg ezrt valjban egy vvel ksbb indul csak a hrlap 1787. janur 3-n15 370 elfizetvel. Ferenczy szerint Szacsvayt rdekeltk a hbors esemnyek ezrt a lapban is sok hbors tudstst illetve rszletes elemzseket kzlt egyes csatkrl, tkzetekrl, amirt igen npszer volt az jsg. A lapban ezenkvl klfldrl tvett tudstsok szerepeltek. A lap 1834. december 31-n sznt meg, mivel elfizetinek szma 150-re cskkent, legnagyobb elfizeti szma 1200 f volt.16
Mg az Igazmond Mercuris kifejezetten a haditudstsra plt, addig az utna kvetkez hrlapokbl gyakorlatilag eltnnek az ilyen tudstsok s inkbb kezdtek hasonltani a mai hetilapokra. A Magyar Kurrban, a szerkesztjnek ksznheten azonban jra eltrbe kerlnek a hbors hrek s Ferenczy szerint volt is r igny az olvaskznsg rszrl, hiszen jrszt ennek ksznhette npszersgt a lap. A trk hborrl szl hrek miatt a lap sokszor szembekerlt a cenzrval. A cenzor ltal resen hagyott rszekre a szerkeszt klnfle megjegyzseket rt, mint pldul: a Betk a rostban maradtak, vagy itt nagy szl fjt elvitte a betket.17 Ilyenformban nha egsz oldal is resen maradt, ksbb a kancellria megtiltotta az ilyen mdon rs nlkl maradt helyek resen hagyst, ezeket mssal kellett kitlteni. Ekkor tbb mint ezer elfizetje volt a lapnak.
1788 nyarn megjelen Magyar Museummal indul el a magyar folyirat-irodalom. Olvasinak szma elrte az t-hatszz ft. A cenzrval val sszetzse miatt pldnyait begyjtttk s a lap 1793-ban megsznt. 1789 vgn megjelent az Orpheus, Kazinczy lapja. A kiadsi nehzsgek miatt azonban 1792-ben vgleg megsznt. A komromi Mindenes Gyjtemny, rdeklds hinyban gyakorlatilag egy v alatt megsznt. Az Urnia szintn erre a sorsra jutott. 1793-tl 1803-ig jelents hanyatls figyelhet meg a megjelen lapok tern. Nem indultak jak, st sok jsg egybe olvadt. Ez rszben az ers cenzrnak volt ksznhet.
Hadi s Ms Nevezetes Trtnetek
Bcsben 1789 jniusban18 megjelent a Hadi s Ms Nevezetes Trtnetek cmen mg egy lap, amely 1792-tl Magyar Hrmond nven futott.19 Els fzetei, mint a cme is mutatja a trk hbor haditudstsra koncentrltak, ksbb ─ az eredeti szndk szerint ─ a lap a magyar felvilgosods a reformok, a nemzeti nyelv s irodalom valamint a kulturlis trekvseinek orgnumaknt jelent meg. Kezdetben, a trk hbor esemnyeivel foglalkozott, hogy elaltassa a cenzra ber figyelmt. Az els kt vben csak haditudstsokat tartalmaz jsgot fzet formjban adtk ki hetente egyszer, majd a postajrathoz igazodva hetente ktszer. Az jsg kiterjedt klfldi levelez-grdval rendelkezett, mivel f erssge a sokrt, vltozatos tudsts volt. Rendszeres sajtfigyelst vgeztek s reagltak a magyar vonatkozs hrekre.20 Kln szerzdtek rzmetszkkel, akik - a magyar sajttrtnetben elszr - a rendszeres kpmellkleteket ksztettk s a beszmolkat illusztrcikkal valamint trkpekkel lttk el.21 Ennek ksznhette npszersgt s viszonylag nagy, 1300 fs elfizeti ltszmt. Idszaki mellklete a Hadi Trtnetek beszmolt a francia forradalomrl s az alkotmnyoz nemzetgylsrl, az 1791. vi francia alkotmnyrl s az emberi s polgri jogok nyilatkozatrl. Ettl kezdve a cenzra azonban lnken rkdtt a lap felett.
Politikai lapok
Hazai Tudstsok
Az els folyamatosan megjelen fvrosi politikai jsg a Hazai Tudstsok volt, amely program felhvsa 1806. mrcius 1-n jelent meg, ami a nyelvmvelst clozta meg, rvid hazai tudstsok keretben. A Lap tnylegesen 1806. jlius 2-n indult meg s 1840-ig llt fent, kzel 800 elfizetvel.22 Hetente ktszer jelent meg 1811-tl kthasbos ven.23 A kiad a lapindtsi engedlyt a kancellritl azzal a felttellel kapta meg, hogy csak magyarorszgi hreket kzlhet, (mg nmet hreket sem) s megnevezi a cenzort. gy kt vig csak magyarorszgi hrek jelentek meg benne, mert nem akartk, hogy a pesti kznsg jl rtesljn a napleoni hborkrl. A lap szerkesztje ktvi folytonos krelmei rvn megkapta az engedlyt, hogy klfldi tudstsokat is kzlhessen; ez all a politikai hrek termszetesen kivtelt kpeztek. gy 1808-tl Hazai s Klfldi Tudstsokra vltoztatta a nevt, majd 1840-ben Nemzeti jsgra.
1814-ben jelent meg az Erdlyi Muzum, melynek mr a megjelens vben 454-rl 750-re ugrott az elfizeti szma. 1818-as megsznst gazdasgi nehzsgek mellet egy msik lap, a pesti Tudomnyos Gyjtemny megindtsa okozta. A folyirat els szma 1817 janurjban jelent meg, 1828-tl pedig Koszor nven futott. 1841-ben a Pesti Hrlap megjelensnek vben sznt meg. 1826-ban jelent meg az els eszttikai s kritikai folyirat az let s Literatra, amely 1833-ig llt fent.
Erdlyi Hirad
Az 1827. december 29-n megjelent Hazai Hirad volt az els erdlyi politikai magyar hrlap. A hetente ktszer megjelen lapban fknt klfldrl tvett trk, angol, francia, osztrk s magyar rvid hrek szerepeltek. 1828. jlius 28-n Erdlyi Hiradra vltoztatta a nevt, majd tbb mint egy ves sznet utn 1830 oktberben indult jra. 1848 kzeptl pedig Kolozsvri Hirad cmen futott az jsg.24
Jelenkor
Ktves elkszletek s krelmek sora utn 1832-ben indult Szchenyi javaslatra a Jelenkor cm jsg, 1836-tl negyedrt nagysg helyett angol mintra nagyobb mretben egy v terjedelemben jelent meg. Kezdeti szmaiban alig volt politikai hr. A lapot Pesten nyomtattk, de cenzor ekkor mg csak Budn volt, gy tlen a nehz kzlekedsi viszonyok miatt sok esetben ksett a lap megjelense.25 Olvastbora mr indulsa utn t vvel tbb, mint ngyezer ft szmllt. A hazai hrek mellet klfldi tudstsok is megjelentek benne, fknt az angol politikai helyzetrl. Ugyan politikai lap volt, de cikkeinek nagy rszt mg szemlyi hrek, hallesetek, termszeti csapsok, etc. tettk ki; hiszen a kancellria a cenzorokon keresztl beren rkdtt, hogy politikai hrek ne nagyon lssanak napvilgot.
Orszggylsi Tudstsok
A cenzra a magyar orszggyls trgyalsairl rvid hreken kvl nem engedlyezett egyb tjkoztatst, holott mr lett volna igny egy orszggylsi lapra.26 Kossuth 1832. december 16-tl jegyzetelte az orszggyls esemnyeit, majd ezeket jsglevl formban postn tovbbtotta kezdetben 30 majd 100 elfizetjnek.27 Egy vvel ksbb mr Orosz Jzsef is segtett neki a szerkesztsben, s 25-40 f a msolsban, mg ebben az vben vettek egy sokszorost gpet is. A kormny vlaszkppen megnyerte Oroszt, a kormnynak tetsz hangnem Diaete-Kzl szerkesztsre, amely ugyangy beszmolt az orszggylsrl (1834. februrtl 1834 szeptemberig.)28, csak ppen az ellenkez oldal llspontjt tkrzte. 1836. mjus 15-tl29 a megyegylsekrl tudstott Trvnyhatsgi Tudstsok cmen,30 kziratos levl formban. Kezdetben 51 majd 160 pldnyban. Sok tmads rte a tudstsi miatt, miszerint ezeket rendszeresen sztkldi, teht hrlapok, amelyhez engedly kell. 1836-ban a Helytart Tancs megtiltotta a postknak a tovbbtst, gy Kossuth sima levlknt kldte ket szt. 1837-ben bebrtnztk, gy a tudstsai is abbamaradtak.
Hrnk
Az 1837. jlius 4-n indul Hrnkt a bcsi kormny Kossuth tudstsainak ellenslyozsra hozta ltre Pozsonyban. Szerkesztje Orosz Jzsef volt. Az jsg hrom hasbon a Jelenkorhoz hasonlan nagy vrt alakban hetente ktszer jelent meg. A lapban a hivatalos kzlemnyek utn a hazai s klfldi hrek utn hirdetsek s irodalmi kzlemnyek szerepeltek. A lap nyolc vi fennllsa alatt nem tett szert jelents olvastbora.
Erdlyi Hirlap
1838-ban jelent meg Brassban egy helyi tanr szerkesztsben. Hranyagt kizrlag klfldi lapoktl vette t. rdeklds hinyban a kvetkez vben meg is sznt.
Ebben az idszakban valjban nem is beszlhetnk igazi politikai idszaki sajtrl, a cenzra beren figyelt minden ilyen trgy hrre. A politikai sajt kibontakozst mg mindig gtoltk, ezrt a politikai tmk sokszor az irodalmi folyiratokban kaptak helyet.31 Ezek kzl kiemelked a Kritikai Lapok32 s az Athenaeum33
Felhasznlt irodalom
-
Ballagi Gza: A politikai irodalom Magyarorszgon 1825-ig. A politikai Irodalom megindulsa; Budapest; Franklin-Trsulat; 1888.
-
Ballagi Gza: Politikai Irodalom Magyarorszgon, a politikai irodalom megindulsa, haladst gtl intzkedsek; Srospatak, 1995.
-
Buzinkay Gza: Kis magyar sajttrtnet; http://mek.oszk.hu/03100/03157/03157.htm#29 Letlts ideje: 2008. 10. 13.
-
Csiffry Tams: Mdiatrtnet I. (Magyar sajt trtnete a kezdetektl a XIX. szzad utols harmadig) http://tulipan.vjrktf.hu/modul/mcs149_CSiffaryT.doc Letlts ideje: 2008. 10. 19.
-
Dezsnyi Bla: A magyar hrlapirodalom els szzada; Budapest; 1941; OSZK
-
Dezsnyi Bla: Sajttrtnet OSZK; Budapest; 1951; V. K. M. II. sz. Jegyzetsokszorost Iroda;
-
Elektronikus Periodika Archvum s Adatbzis; www.epa.oszk.hu
-
Fehr Katalin: A magyarorszgi sajt kezdetei (1705-1840); http://feherkatalin.hanoi.hu/upld/sajtort1.doc. Letlts ideje: 2008. 10. 08.
-
Ferenczy Jzsef: A magyar hrlapirodalom trtnete 1780-tl 1867-ig; I─II─III. ktet; 1887; Akvarell-Comix
-
Grdonyi Albert: A Pressburger Zeitung megindtsa; In. Magyar Knyvszemle; 1941. 65. vf. II. fzet; Budapest; Magyar Nemzeti Mzeum OSZK; 341-352 p.
-
Kosry Domokos: Bevezets a magyar trtnelem forrsaiban s irodalmba (1711-1825); Budapest; 1954; Mvelt Np Knyvkiad
-
Kkay Gyrgy: A magyar hrlap- s folyiratirodalom kezdetei (1780-1795); Budapest; 1970; Akadmiai Kiad
-
Kkay Gyrgy: A II. Rkczy Ferenc szabadsgharcnak leverstl 1790-ig terjed idszakban megjelent Magyarorszgi idszaki sajttermkek ismertetse; ELTE; II: 2065; 114 pld. 35 oldal
-
Kkay Gyrgy─Buzinkay Gza─Murnyi Gbor: A magyar sajt trtnete; A Magyar jsgrk Orszgos Szvetsge ─ a Blint Gyrgy jsgr-iskola kiadsa; Pcsi Nyomda Rt.; ISBN 963 7115 16 1
-
A Magyar sajt trtnete I. 1705-1848; szerkesztette Kkay Gyrgy; http://mek.oszk.hu/04700/04727/html/1.html Letlts ideje: 2008. 10.10.
[1] Buda s Pest lakossga ebben az idben dnten nmet nyelv volt.
[2] Kkay Gyrgy: A II. Rkczy Ferenc szabadsgharcnak leversrl 1790-ig terjed idszakban megjelent Magyarorszgi idszaki sajttermkek ismertetse; 10. oldal.
[3] Grdonyi Albert szerint 1773-ban sznik meg a lap.
[4] Grdonyi Albert szerint Landerer volt a kiad, r s szerkeszt egy szemlyben. Abbl gondolja, hogy amikor a bcsi udvar a pozsonyi helytart tancson keresztl felszltotta Landerert, hogy nevezze meg az jsgrjt s a cenzort. pedig nem nevezett meg rt, s a lap els szmban is kzli, hogy hreit klfldi lapokbl illetve bekldtt levelekbl veszi.
[5] Ebben az idben heti kt alaklommal, szerdn s szombaton kzlekedtek a postajratok, amelyekkel az jsgokat is sztkldtk.
[6] Grdonyi Albert: A Pressburger Zeitung megindulsa; 131. oldal
[7] A lapindtsi krelem benyjtsakor a lap programjt, cljt, tartalmt is kzlni kellett. Ksbb a cenzra ersdsvel ez klnsen fontos volt az engedly megszerzshez. Lsd Hadi s Ms Nevezetes Trtnetek. A lapindtsi engedlyt irodalmi, politikai tmkra nem, de haditudstsra kaphattak.
[8] Grdonyi Albert: A Pressburger Zeitung megindulsa; 14. oldal.
[9] Kosry Domonkos: Bevezets a magyar trtnelem forrsaiba s irodalmba; 403. oldal.
[10] Csiffry Tams: Mdiatrtnet I. http://tulipan.vjrktf.hu/modul/mcs149_CSiffaryT.doc 2. oldal. Az gynevezett jsg-kollgium rk keretben a dikok az jsg olvasson tl, a hrekhez kapcsoldan vitkat szerveztek s ismerkedtek a hrlapokkal a nyomtatott sajtval, mint a XX.-XXI. szzad embere az internettel. (A szerz.)
[11] Kosry Domokos: Bevezets a magyar trtnelem forrsaiba s irodalmba; 403. oldal.
[12] Ferenczy Jzsef: Magyar Hrlapirodalom Trtnete; I. ktet 25. oldal.
[13] Kkay-Buzinkay-Murnyi 320 elfizett r. 1782-re mr 500 elfizetje volt a lapnak.
[14] Kosry Domokos 1786. december 2-ra teszi ezt az idpontot.
[15] Kkay-Buzinkay-Murnyi 1786. december 2-ra teszi ezt az idpontot.
[16] Buzinkay Gza: Kis magyar sajttrtnet
[17] Kkay-Buzinkay-Murnyi: A magyar sajt trtnete; 35. oldal
[18] Papp Dezs 1789. jlius 7-re teszi ezt az idpontot.
[19] Kkay-Buzinkay-Murnyi: A magyar sajt ttnete; 34. oldal.
[20] Rday Gyjtemny (knyvtr) digitalizlt dokumentumai: Hadi s Ms Nevezetes Trtnetek 1789 I. ktet
(Rday Knyvtr Folyirattra; 1789-1791. vf . teljes szmai) Forrs: http://www.rgy.hu/digit/hadi1.htm
[22]Ferenczy szerint 750 elfizetje volt a lapnak.
[23] Ferenczy Jzsef: A magyar hrlapirodalom trtnete; II. ktet; 25. oldal.
[24] Ferenczy Jzsef: A magyar hrlapirodalom trtnete; II. ktet, 29. oldal.
[25] Ferenczy Jzsef: A magyar hrlapirodalom trtnete; III. ktet10. oldal.
[26] Elksztettek egy trvnytervezetet, amely 5000 forint biztostkot krt attl, aki orszggylsi jsgot akar kiadni. Ez mellett miden szmon fel kellett volna tntetni a szerkeszt s a nyomdsz nevt. Sajt vsg esetn 3 naptl egy vig tart fogsggal s 25-tl 1000 forintig terjed brsggal sjtottk volna. A trvny vgl nem kerlt elfogadsra.
[27] Kkay─Buzinkay─Murnyi: A magyar sajt trtnete; 62. oldal.
[28] Kkay─Buzinkay─Murnyi: A magyar sajt trtnete; 62. oldal.
[29] Ferenczy ezt 1836. jlius 1-re datlja.
[30] Az alcme Kossuth Lajos levelezse. Kossuth ezzel kerlte ki, hogy rsait nem minstsk hrlapnak, ami engedly kteles.
[31] A Rajzolatok a Trsaslet s Divatvilgbl (1835-1840) cm divatlapbl 1839-ben politikai heti lap lett. 1840-tl Srgny cmmel jsgg alakult. Az 1840 vgn a nyomdsz-kiad Landerer Lajos ennek folytatsaknt indtotta meg a Pesti Hrlapot, Csiffry Tams szerint.
[32] A lap 1831-ben indult s 1836-ban sznt meg, ezalatt ht fzete jelent meg.
[33] A lap 1837. janur 1-n indult s 1843-ban sznt meg, legmagasabb elfizeti szma elrte az 1300 ft.
|